U središtu
Arhiva članaka od 1.2.2018 do 28.2.2018
28.2.2018
Pravilnik o elektroničkoj komunikaciji u postupcima pred trgovačkim sudovima (Narodne novine broj 12/18) stupio je na snagu 15. veljače 2018., a primjenjivat će se u odnosu na stranke pred trgovačkim sudom od 1. siječnja 2019. U članku dajemo osnovni prikaz odredbi Zakona o parničnom postupku i Pravilnika kojima je trenutno regulirana tzv. e-komunikacija s trgovačkim sudovima, no, nakon probnog perioda, očekuje se usklađivanje svih propisa kojima je ta vrsta komunikacije propisana sa stvarnim potrebama suda i vanjskih korisnika sustava.
> Detalji...
27.2.2018
Trudne radnice mogu dobiti otkaz zbog kolektivnog otkazivanja. U takvom slučaju poslodavac mora trudnoj radnici koja je dobila otkaz navesti razloge kojima opravdava otkaz kao i objektivne kriterije na temelju kojih su određeni radnici koji su postali viškom.
> Detalji...
26.2.2018
Tijekom tekuće zakonodavne rasprave o prijedlogu nove Direktive o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija, kojeg je Komisija EU uputila u zakonodavni postupak još u listopadu 2016., Europski parlament je kao jedan od važnijih amandmana predložio regulaciju cijena telefonskih poziva unutar EU, odnosno izjednačavanje cijena poziva unutar EU s nacionalnim cijenama poziva.
> Detalji...
23.2.2018
Zbog uvođenja kontrole nad osobnim podacima u Europskoj uniji, za nekoliko mjeseci počinje primjena
Opće uredbe o zaštiti osobnih podataka (GDPR, General Data Protection Regulation), koja će se direktno primjenjivati u državama članicama Unije bez potrebe za dodatno prenošenje u nacionalno zakonodavstvo.
> Detalji...
22.2.2018
Novi
Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (Narodne novine, broj 121/17) donio je brojne novine ne samo za hrvatske branitelje već i za članove njihovih obitelji. U sklopu prava u svezi s radom iz glave VII Zakona, uvedena je mjera koja bi trebala potaknuti i stimulirati poslodavce na zapošljavanje djece smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
> Detalji...
21.2.2018
Donošenjem Uredbe o dopuni
Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 4/18) trajanje službe na određeno vrijeme u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi izjednačeno je s trajanjem službe u državnoj službi, u slučajevima provođenja aktivnosti na EU projektima.
> Detalji...
19.2.2018
Nakon stupanja na snagu Zakona o upravnim sporovima, Visoki upravni sud Republike Hrvatske postao je nadležan za ocjenu zakonitosti općih akata jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravnih osoba koje imaju javnu ovlast i pravnih osoba koje obavljaju javnu službu (objektivni upravni spor). Cilj objektivnog upravnog spora je zaštita objektivne zakonitosti i u njemu se ne ispituje povreda subjektivnih prava, već se ispituje je li neki općenormativni akt koji ima pravnu narav općeg akta suglasan s višim pravnim aktima na temelju kojih je donesen i koji su mjerodavni za regulaciju nekog pravnog područja (najčešće će biti riječ o zakonima).
> Detalji...
16.2.2018
Vlada RH uputila je u saborsku proceduru
Prijedlog zakona o elektroničkom novcu. U Prijedlogu se navodi da je pojam elektronički novac prvi puta uređen
Zakonom o institucijama za elektronički novac (NN 117/08, 74/09) koji je stupio na snagu 1. siječnja 2009., a uskladio je hrvatsko zakonodavstvo s Direktivom 2000/46/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 18. rujna 2000. g. o osnivanju, obavljanju, djelatnosti i bonitetnom nadzoru poslovanja institucija za elektronički novac. Taj zakon prestao je važiti stupanjem na snagu
Zakona o elektroničkom novcu (NN 139/10), 1. siječnja 2011.
> Detalji...
15.2.2018
Podnositeljima zahtjeva povrijeđeno je pravo na obiteljski život je nisu imali pravnu mogućnost regulirati status svoje zajednice u Italiji nakon sklapanja istospolnog braka u inozemstvu.
> Detalji...
14.2.2018
U vezi s neplaćenim dopustom u praksi se često postavlja pitanje ima li radnik nakon proteka neplaćenog dopusta pravo na korištenje godišnjeg odmora i je li to godišnji odmor iz prethodne i/ili tekuće godine?
> Detalji...
12.2.2018
Slijedom nedavnog primjera iz prakse, analizirano je pitanje na koji način može biti prisilno izvršeno meritorno drugostupanjsko rješenje doneseno u korist stranke – korisnika prava na pristup informacijama kada prvostupanjsko tijelo ne izvrši takvo rješenje, u situaciji u kojoj je, po općoj regulaciji izvršenja u upravnom postupku, prvostupanjsko tijelo istodobno i izvršenik i tijelo nadležno za prisilno izvršenje.
> Detalji...
9.2.2018
Nedavno su potpisana dva vrlo važna kolektivna ugovora. Prvi je Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike koji je u primjeni od 1. studenoga 2017., a drugi je Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama koji je u primjeni od 1. prosinca 2017. Oba kolektivna ugovora uređuju i pitanje otpremnine.
> Detalji...
8.2.2018
U zakonodavnoj praksi često se pojedina zakonodavna pitanja uređuju uredbama Vlade Republike Hrvatske donesenima na osnovi zakonske ovlasti. Ukratko ćemo se osvrnuti na problematiku reguliranja zakonodavstva putem uredbi Vlade Republike Hrvatske.
> Detalji...
7.2.2018
Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u kratkom prekluzivnom roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji. U praksi postoji dvojba o tome kada rok za donošenje odluke o izvanrednom otkazu ističe odnosno kada počinje teći, dakle, od kojeg se točno dana računa prekluzivni rok od 15 dana.
> Detalji...
5.2.2018
O odluci Europskog suda za ljudska prava od 12. siječnja 2016., koja je donesena u predmetu Barbulescu protiv Rumunjske, mnogo se raspravljalo u zemljama članicama EU. Odluku je donijelo Vijeće u sastavu od 7 sudaca. No, povodom zahtjeva g. Barbulescua, 5. rujna 2017. donesena je nova odluka i to odluka Velikog vijeća u sastavu od 17 sudaca, u kojoj su izložena drukčija pravna shvaćanja rezultat kojih je zaključak da je poslodavac ipak povrijedio pravo g. Barbulescua na zaštitu njegove privatnosti.
> Detalji...
2.2.2018
Institut posebnog skrbnika u hrvatsko zakonodavstvo uveden je kao odgovor na zahtjeve
Konvencije UN-a o pravima djeteta. Povodeći se najboljim interesom djeteta odlučeno je da će se posebni skrbnik dodijeliti djetetu u svim postupcima u kojima postoji mogućnost kolizije interesa roditelja odnosno zakonskih zastupnika i interesa djeteta.
> Detalji...
1.2.2018
Uz odredbe o pravnom učinku nasljedničke izjave i upućivanju na parnicu zbog spora o sastavu ostavine u nastavku se ukazuje i na primjer iz sudske prakse kada je nasljednik propustio istaknuti prigovor da određena imovina ne ulazi u ostavinu te je to istaknuo tek kada je već dao nasljedničku izjavu. Osim toga, ukazuje se i na situacije vezanosti, ali i nevezanosti pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju te na zakonske odredbe u svezi upućivanja na parnicu zbog spora o sastavu ostavine.
> Detalji...